Bölüm Başkanımızın Mesajı

Elektrik Mühendisliği Bölümü'nün amacı:  misyonu ve vizyonu doğrultusundaelektrik enerjisinin  üretimiiletimidağıtımı  ile enerji sistemleri ve elektrik enerjisi ile çalışan her türlü elektrikli cihaz ve makinelerinintasarımıgeliştirilmesi, korunması, kontrolügüvenliği  ve  işletilmesi  konularında, ulusal  ve uluslararası düzeyde çalışabilecekaraştırma yapabilecek, elektrik mühendisleri  ve bilim insanlarıyetiştirmektir

 

Bu gerçekten hareketleeğitim ve araştırmada nitelik ve nicelik olarak dünya normlarını uygulayanbu normları geliştirmeye yönelik gayret sarf eden ve 1942  yılından  beri  faaliyet  gösteren Bölümümüzyurt ve  dünya sorunlarına çare üretebilecek  nitelikli mühendisleri piyasaya kazandırmak üzereyoluna devam etmektedir.

 

Davutpaşa Yerleşkesi'nde Elektrik-Elektronik Fakültesi bünyesinde2011 yılından itibaren  yenilenmiş ve bütün donanımları sağlanmış alt yapısı ile  hizmet veren Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği  Bölümü52 Akademik ve 4 İdari Personeli18 adet sınıfı3 adet amfisi, 17 adet öğrenci ve 9 adet araştırma laboratuvarı,  64 ofisiyle, 5900 metrekarelik kapalı alandaher yıl girmeye hak kazanan yaklaşık 150’si lisans, 50’si lisansüstü öğrencisi olmak üzeretoplam 1134 lisans ve 291 lisansüstü öğrenciye eğitim vermektedir

 

Bölümümüz2019-2020 Eğitim-Öğretim Dönemi Bahar Yarıyılı’nda“COVID-19” pandemisi süresinceeğitimlerini ve sınavlarını; YTÜ UZEM (Uzaktan Eğitim Merkezi) Birimi sayesinde2020-2021 Güz ve Bahar  Yarıyılı’nda “ZOOM” altyapısını kullanarak  başarıyla yürütmüş ve 2021-2022 Güz Yarıyılı'ndan itibaren de,  eğitimlerine yüz yüze devam etmektedir.

 

Bölümümüz lisans öğrencilerinin mezun duruma gelebilmesi için;  2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında yenilenen ve “MÜDEK Akreditasyon Değerlendirmesi”ne de uygun hale getirilen  “Ders Programı”ndan sorumlu oldukları;  Elektrik TesisleriElektrik Makineleri  ve  Alternatif Enerjili Elektrik Sistemleri Anabilim Dalları altında açılan 59 derse ait150 krediyi ve her biri  30 iş gününden oluşan Genel ve Mesleki Stajlarınıtamamlanmış  olmaları gerekmektedir. 2021-2022 Bahar Yarıyılı’ndan itibaren de, başarılı öğrencilerimize kontenjan dahilinde; Elektrik-Elektronik Fakültesi “İşletmede Mesleki Eğitim uygulama Esasları” kapsamında, 8.Yarıyılı’nın tamamını işyerinde geçirecek,  staj imkanı sunulacaktır.

 

Ayrıca başarılı öğrencilerimizinher sene yeniden belirlenen kontenjanlar kapsamındailgili yönetmelik ve yönergeler ile belirlenmiş kurallar çerçevesinde“Çift Ana Dal” ve “Kurum İç Yatay Geçiş” yapabilme olanakları vardır

 

Elektrik Mühendisliği Bölümümüz, Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından 1 Mayıs 2020-30 Eylül 2023 tarihleri arasında akredite edilmiştir.

 

Mezunlarımızelektrik enerjisiüretimiiletimidağıtımıtüketimi ve kontrolü  ile ilgili her türlü  imalatsatışteknik destek hizmetlerini içeren sektörlerle, bunları destekleyenbankacılıkdenizciliksigorta ve eğitim gibi alanlarda faaliyet gösteren, kuruluşlarda geniş iş olanaklarına sahiptirler.

 

Mezunlarımızın çalıştığı kurumlaraTürk Hava Yolları Teknik A.Ş.Mercedes Benz Türk A.Ş., Siemens A.Ş.Türk Philips Ticaret A.Ş.Koç Topluluğu Sektörleri ve Şirketleri ,  TEDAŞTEİAŞ,  TETAŞEPİAŞEÜAŞTürkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.TUBİTAKAvea İletişim Hizmetleri A.Ş.Sabancı Topluluğu ŞirketleriABB Grubu ŞirketleriASELSAN Elektronik San. Ve Tic. A.Ş.,  TAI-TUSAŞ-Türk Havacılık Ve San. A.Ş.ROKETSAN-Roket San. Ve Tic. A.Ş.HAVELSAN-Hava Elektronik San. Ve Tic. A.Ş.,  İŞBİR Elektrik San. A.Ş.ASPİLSAN Enerji San. Ve Tic. A.Ş.,  BEST-Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş.,v.b.örnek olarak verilebilir.